Standardy ochrony małoletnich w Klubie Sportowym AZS-AWF Poznań

 

PREAMBUŁA

Podstawową zasadą działań podejmowanych w Klubie Sportowym AZS-AWF Poznań (dalej: Klub lub KS AZS-AWF P-ń) przez personel Klubu jest działanie dla dobra małoletniego, w jego najlepszym interesie, z poszanowaniem godności i z uwzględnieniem jego potrzeb. Personel Klubutworzy bezpieczne środowisko wolne od czynników, które mogą doprowadzić do naruszenia praw dziecka. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.

Personel Klubu, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, w szczególności ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz wewnętrznych procedur. 

Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego standardów ochrony dzieci przeciwko ich krzywdzeniu, zaniedbaniu, wykorzystaniu czy przemocy, wprowadzonego na podstawie ustawy z dnia 23 lipca 2023 r. o zmianie ustawy-Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

 

Rozdział 1

Definicja pojęć

1.1   Personel Klubu - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, członek klubu, a także wolontariusz, stażysta i praktykant.

1.2   Zarząd Klubu– organ, który w strukturze Klubu zgodnie z obowiązującym prawem i/lub wewnętrznymi dokumentami jest uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach klubu.

1.3   Małoletni lub dziecko- każda osoba do ukończenia 18. roku życia uczestnicząca w treningach lub zajęciach sportowo-rekreacyjnych w Klubie.

1.4   Opiekunem dziecka- jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny.

1.5   Zgoda rodzica dziecka- oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych.

1.6   Ochrona dzieci- działania podjęte w odpowiedzi na konkretne sygnały dotyczące dziecka
lub dzieci, które mogą doznawać krzywdy lub przemocy.

1.7   Krzywdzenie dziecka- każde zamierzone lub niezamierzone działanie jakiejkolwiek osoby bądź
społeczności, które ma szkodliwy wpływ na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny
dziecka.

1.8   Zaniedbanie- brak zapewnienia podstawowych potrzeb, zarówno materialnych jak i emocjonalnych dziecka, gdy osoby odpowiedzialne mają środki, wiedzę i dostęp do usług, aby to zrobić. Dotyczy to m.in. pożywienia, ubrania, higieny, nadzoru lub schronienia, co może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu
lub rozwoju dziecka.

1.9   Przemoc fizyczna– jest to celowe zadawanie bólu, uszkodzenie ciała lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.

1.10Przemoc emocjonalna- to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a dorosłym, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania, polegająca na powtarzającym się poniżaniu, ośmieszaniu, upokarzaniu dziecka. Przemoc emocjonalna to uporczywe emocjonalne maltretowanie dziecka.

1.11Przemoc seksualna– to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dojrzałą seksualnie, której intencją jest zaspokojenie tej osoby.Odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.

1.12Przemoc rówieśnicza(agresja rówieśnicza, bullying)– występuje, gdy dziecko doświadcza różnych form przemocy ze strony rówieśników, bezpośrednio lub z użyciem technologii komunikacyjnych. Ma miejsce wtedy, gdy działanie ma na celu wyrządzenie komuś przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców. Obejmuje przemoc werbalną (np. przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie), relacyjną (np. wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko osobie), fizyczną (np. pobicie, kopanie, popychanie, szarpanie), materialną (np. kradzież, niszczenie przedmiotów) oraz elektroniczną (złośliwy SMS lub e-mail, wpis w mediach społecznościowych, umieszczanie w Internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę), a także przemoc podczas randki ze strony chłopaka/dziewczyny.

1.13Osoba odpowiedzialna za sieć Internet- to każdy członek personelu, sprawujący nadzór nad dziećmi.

1.14Osoba odpowiedzialną za Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem- to wyznaczony przez zarząd Klubu, członek personelu sprawujący nadzór nad realizacją Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w Klubie.

 

Rozdział 2

Zasady stworzenia i zachowania bezpiecznego środowiska w KS AZS-AWF Poznań

2.1 Standardy ochrony małoletnich w KS AZS-AWF P-ń dotyczą szczegółowych zasad bezpieczeństwa dzieci i sposobów ich ochrony, poprzez określenie zasad:

1)      Bezpiecznych relacji pomiędzy personelem Klubu a małoletnimi

2)      Bezpiecznych relacji między małoletnimi

3)      Rekrutacji personelu Klubu

4)      Interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego

5)      Bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych przez dzieci

6)      Monitoring stosowania standardów ochrony małoletnich.

 

2.2   Standardy ochrony małoletnich dostępne są na stronie internetowej Klubu oraz w siedzibie Klubu, również w wersji skróconej dla małoletnich.

2.3   Personel Klubu, w ramach wykonywanych obowiązków, zwraca uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia małoletnich.

2.4   Każdy członek personelu Klubu, który zauważy lub podejrzewa, że małoletni jest krzywdzony jest zobowiązany zareagować w celu zatrzymania krzywdzenia dziecka i zapewnienia mu bezpieczeństwa.

 

Rozdział 3

Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem Klubu a małoletnimi

3.1   Personel Klubu w relacjach z małoletnimi kieruje się dobrem dziecka, działając w jego interesie, z poszanowaniem jego godności. Działania obejmują obszar szeroko pojętej działalności sportowej Klubu, a także wsparcia wychowawczego i psychologicznego, jeśli będzie taka potrzeba. Działania powinny być prowadzone w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.

3.2   Personel Klubu zwraca się do dzieci w sposób jasny, kulturalny i z szacunkiem, adekwatnie do wieku dziecka i sytuacji. Dopuszczalny jest luźny styl komunikacji, używanie mowy potocznej, przezwisk lub pseudonimów, pod warunkiem, że nie sprawia to widocznego lub zasygnalizowanego werbalnie dyskomfortu dziecka.

3.3   Małoletni traktowani są równo, bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość, wyznanie, orientację seksualną itp. Dopuszcza się stosowanie nagród i kar adekwatnych do osiągnięć lub przewinień oraz do wieku dziecka i sytuacji. Dla celów motywacyjnych dopuszcza się stosowanie dodatkowych zadań treningowych. Stosowanie kar cielesnych wobec dzieci ze strony personelu Klubu jest niedopuszczalne.

3.4   Ze względu na sportową działalność Klubu, dopuszcza się kontakt fizyczny członków personelu Klubu z dziećmi. Powyższe dotyczy sytuacji treningowych, gdy kontakt fizyczny jest niezbędny do asekuracji, prawidłowego poinstruowania dzieci do ćwiczeń, a także pomocy przy przygotowaniu do treningu itp. W sekcjach sportowych sztuk walki dopuszcza się kontrolowany kontakt odzwierciedlający warunki walki sportowej i samoobrony, jednakże niestwarzający niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia dziecka. Dziecko w każdej chwili ma prawo odmówić dalszego kontaktu.

3.5   Podczas wyjazdu na obozy, zawody uwzględnia się bezpieczeństwo dzieci na nich przebywających, w szczególności w kontakcie z wykorzystywanym sprzętem oraz zapewnia się dostęp do szybkiej pomocy medycznej (możliwość wezwania pogotowia). Dzieci mogą zgłaszać swoje obawy lub niewłaściwe zachowania personelowi Klubu. Dzieci są rozlokowane w pokojach ze względu na płeć i w miarę możliwości lokalowych - ze względu na wiek. Dzieci i personel Klubu nocują w osobnych pomieszczeniach.

3.6   Dopuszcza się kontakt członków personelu z dziećmi poza Klubem. Komunikacja powinna być związana z obowiązkami służbowymi członka personelu, mieć kontekst merytoryczny z uwzględnieniem zasad wymienionych w punkcie 3.2. W tym celu dopuszcza się komunikację telefoniczną, poprzez sms, mailową, a także nawiązywanie kontaktów w mediach społecznościowych i komunikację przez narzędzia takie jak Messenger, Whatsapp itp.

 

Rozdział 4

Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi

Personel Klubu komunikuje dzieciom zasady, którymi powinny kierować się we wzajemnych relacjach z dziećmi, a które powinny polegać na poszanowaniu innych i cudzej własności, niekrzywdzeniu, przestrzeganiu zasad kultury. Dzieci otrzymują informację, że w przypadku skrzywdzenia, powinny dokonać zgłoszenia personelowi Klubu.

 

Rozdział 5

Zasady rekrutacji personelu Klubu

5.1   Przed zatrudnieniem lub nawiązaniem współpracy z kandydatem na stanowisko związane z kontaktem z małoletnimi – Zarząd Klubu sprawdza czy kandydat figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (Rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr osób w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze). Wydruk z Rejestru należy przechowywać w aktach osobowych członka personelu lub w innej dokumentacji dotyczącej personelu Klubu.

5.2   Kandydat na stanowisko związane z kontaktem z małoletnimi przedkłada Zarządowi Klubu informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Jeżeli po objęciu stanowiska członek personelu Klubu zostanie skazany za wymienione powyżej przestępstwo, zobowiązany jest poinformować o tym Zarząd Klubu w terminie 3 dni roboczych od dnia uprawomocnienia się wyroku.

5.3   Kandydat posiadający obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska przedkłada również  informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

5.4   Kandydat składa oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi (załącznik nr 2).

5.5   Gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, kandydat, składa oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom wskazanym w punkcie 5.2 oraz że nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi (załącznik nr 3).

5.6   Dokumenty przedłożone przez kandydata, o których mowa w punktach 5.2 do 5.5 przechowuje się w aktach osobowych członka personelu lub w innej dokumentacji dotyczącej personelu Klubu.

5.7   Kandydat przed zatrudnieniem lub nawiązaniem współpracy powinien zapoznać się ze standardami ochrony małoletnich i zobowiązać się do jej przestrzegania (załącznik nr 1).

 

Rozdział 6

Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego

6.1   W przypadku powzięcia przez członka personelu Klubu podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone ma on obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej w formie pisemnej lub mailowej Zarządowi Klubu.

6.2   Zarząd Klubu może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę, której dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości personelu, dzieci i opiekunów. W przypadku wyznaczenia innej osoby do prowadzenia interwencji pod pojęciem „Zarządu Klubu” należy rozumieć osobę odpowiedzialną za prowadzenie interwencji.

6.3   W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu członek personelu Klubu, który powziął wiadomość o zagrożeniu jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania policji, dzwoniąc pod numer 112, a następnie do wypełnienia karty interwencji.

6.4   W przypadku podejrzenia lub zgłoszenia krzywdzenia dziecka, Zarząd Klubu wraz z członkiem personelu Klubu, który powziął wiadomość o krzywdzeniu przeprowadzają rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Odstępuje się od poinformowania opiekunów dziecka, jeżeli jest to niemożliwe lub sprzeczne z dobrem dziecka. Zarząd Klubu stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia sąspisywane na karcie interwencji (załącznik nr 4). Do udziału w interwencji można zaprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów.

6.5   Zarząd Klubu organizuje spotkanie z opiekunami dziecka (o ile opiekun nie jest sprawcą), którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych podmiotów lub służb.

6.6   W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka,które doświadczyło krzywdzenia Zarząd Klubu sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego (załącznik  nr 7).

6.7   W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego podstawowe  potrzeby lub rodzina stosuje przemoc wobec dziecka, należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź – w przypadku przemocy i zaniedbania – o konieczności wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” (załącznik nr 6).

6.8   W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu Klubu, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy. Zarząd Klubu powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia.

6.9   W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, Zarząd Klubu sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je policji lub do prokuratury (załącznik nr 5).

6.10W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko, należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie (o ile uczestniczy w działalności Klubu) oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 4). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji. Zarząd klubu przekazuje informacje o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie opiekunów dziecka krzywdzącego, poinformowanie szkoły, poinformowanie sądu rodzinnego, zgłoszenie na policji/do prokuratury).

6.11Dla dziecka poddawanego krzywdzeniu należy wdrożyć plan wsparcia w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa, a dla dziecka krzywdzącego (jeżeli uczestniczy w działaniach Klubu) plan naprawczy w celu zmiany jego zachowań (łącznie z możliwością włączenia specjalistycznych podmiotów takich jak: lokalne ośrodki pomocy społecznej,  poradnie psychologiczno - pedagogiczne, specjalistyczne poradnie rodzinne, ośrodki wsparcia dziennego).

6.12Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

 

Rozdział 7

Zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet przez dzieci

7.1 Klub nie zapewnia dzieciom dostępu do sieci Internet.

7.2 Na terenie działania Klubu lub podczas wyjazdów na zawody albo obozy możliwy jest dostęp do sieci Internet
      jedynie z prywatnych urządzeń mobilnych. W razie dostępu dziecka do sieci Internet z prywatnego urządzenia
      mobilnego, na opiekunach dziecka ciąży obowiązek podjęcia działań zabezpieczających przed dostępem do
      treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, w szczególności zainstalowanie i
      aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego.

7.3 W przypadku zaobserwowania przeglądania przez dziecko niebezpiecznych treści, osoba odpowiedzialna za
      internet (trener prowadzący) powiadamia opiekunów dziecka o zdarzeniu.

 

 

Rozdział 8

Monitoring stosowania standardów ochrony małoletnich

8.1 Zarząd Klubu wyznacza Pana Macieja Wyszkowskiego jako osobę odpowiedzialną za Standardy ochrony małoletnich przed  krzywdzeniem w Klubie.

8.2 Osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony małoletnich w Klubie jest odpowiedzialna za przygotowanie
      personelu Klubu do stosowania Standardów ochrony dzieci,  za monitorowanie realizacji Standardów oraz za
      reagowanie na sygnały naruszenia Standardów.

8.3 Co najmniej raz na dwa lata osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony małoletnich w Klubie dokonuje oceny
      ich realizacji w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi
      przepisami a także przeprowadza ankietę wśród personelu Klubu (załącznik nr 8). W ankiecie personel może
      proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Klubie. Wnioski z
      przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować. Zmiany w Standardach ochrony małoletnich przed
      krzywdzeniem wprowadza Zarząd Klubu.

 

 

Rozdział 9

Postanowienia końcowe

9.1   Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.

9.2   Ogłoszenie następuje poprzez przesłanie ich tekstu drogą elektroniczną do członków personelu Klubu, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej oraz poprzez wyłożenie w siedzibie Klubu w widocznym miejscu, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.

 

Standardy ochrony małoletnich

w Klubie Sportowym AZS-AWF Poznań

- wersja skrócona dla małoletnich -

 

Zasady zachowania wobec kolegów i koleżanek:

1.     Traktuj innych tak, jak chcesz, aby inni traktowali Ciebie.

2.     Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny wygląd, przekonania, poglądy i cechy koleżanek/kolegów.

3.     Masz prawo do zabawy i relacji z każdym dzieckiem, ale pamiętaj, że nie zawsze inne dziecko ma chęć do kontaktu z Tobą w danym momencie. Uszanuj to.

4.     Zachowaj otwartość na wszystkie osoby, nawet jeśli nie należą do grona Twoich najbliższych przyjaciół. Nie wykluczaj ich ze wspólnych działań, rozmów i aktywności.

5.     Zachowuj życzliwość i szacunek wobec koleżanek/kolegów

6.     Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, o ile nie naruszają one dobra innych osób.

7.     Zachowuj kulturę słowa w każdej sytuacji.

8.     Szanuj rzeczy osobiste i mienie innych osób.

9.     Zapytaj, jeśli chcesz pożyczyć od kogoś jakąś rzecz.

10.Nie przeglądaj prywatnych rzeczy innych osób bez ich zgody. Każdy ma prawo do prywatności.

11.Nie rób zdjęć, nie nagrywaj ani nie rozpowszechniaj wizerunku kolegów/koleżanek i innych osób bez ich wyraźnej zgody.

12.Nie stosuj przemocy fizycznej. Szturchanie, popychanie, kopanie czy siłowe przy- trzymywanie kolegi/koleżanki naruszają jego/jej integralność fizyczną.

13.Nie wyśmiewaj, nie obgaduj, nie ośmieszaj, nie zawstydzaj, nie upokarzaj, nie lekceważ i nie obrażaj kolegów/koleżanek.

14.Nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych.

15.Pamiętaj, że cyberprzemoc często zaczyna się od tzw. „niewinnych żartów”. Nie każdy ma takie samo poczucie humoru. Uważaj na to, co piszesz i co publikujesz, w Internecie nic nie ginie.

16.Dbaj o swój oraz innych wizerunek w sieci – nie publikuj wrażliwych danych, powierzonych ci informacji oraz zdjęć i filmów ośmieszających innych. Szanuj ich prywatność.

17.Nie udostępniaj kontaktów do innych osób (telefonicznych, mailowych) bez ich zgody.

18.Nie bądź obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda. Zawsze poinformuj o tym osobę dorosłą.

 

Pamiętaj!

- gdy ktoś Cię skrzywdził

- potrzebujesz pomocy lub chcesz z kimś porozmawiać

- nie czujesz się bezpiecznie

 

POPROŚ O POMOC trenera prowadzącego

lub Pana Macieja Wyszkowskiego, tel.:660707978, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.