O sekcji - Hokej na trawie

Najnowsza historia hokeja akademickiego w Polsce związana jest z AWF Poznań. Poznańska uczelnia od dawna stanowiła dobry grunt dla hokeja a jej mury przez wiele lat opuściło już kilka pokoleń  hokeistów, olimpijczycy Leszek Hensler, Jerzy Wybieralski, Andrzej Wybieralski – Moskwa 1980, Zbigniew Juszczak – Sydney 2000, wielu uczestników Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Absolwentami poznańskiej uczelni były osoby związane z pracą w PZHT Andrzej Żołądkowski, Marek Cichy, Barbara Grzechowiak.   W tak sprzyjającym środowisku w połowie lat 90 – tych z inicjatywy prof. Jerzego Smorawińskiego wieloletniego Prezesa Polskiego Związku Hokeja na Trawie jak również JM Rektora AWF Poznań powstaje sekcja hokeja na trawie kobiet przy AZS AWF Poznań. Pierwszym trenerem drużyny zostaje Jerzy Wybieralski i pod kierunkiem którego drużyna zaczyna odnosić pierwsze sukcesy.  Niestety mimo dużego zaangażowania drużyna boryka się z problemami finansowymi i w 2001 roku zawiesza swoją działalność.

Liczne grono hokeistów którzy kształcą się  na AWF w stwarza możliwość powołania sekcji męskiej przy AZS AWF Poznań. W 2000 roku powstaje męska drużyna i rozpoczyna udział w rozgrywkach II ligi. Po roku działalności drużyna pod wodzą Piotra Zgagacza () awansuje do pierwszej ligi i mimo wielu kłopotów w kolejnych sezonach startuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przełomowym rokiem dla hokeja na AWF Poznań był rok 2005, pracę podejmuję w klubie Jerzy Jóskowiak były trener Reprezentacji Polski i jednego z najbardziej utytułowanego klubu w Polsce Grunwaldu Poznań. Szeregi zespołu zaczynają zasilać pierwsi absolwenci Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu i drużyna powoli zaczyna budować swoją pozycję w hokeju klubowym w Polsce, jak również w Europie startując w EHL - Europejskiej Lidze Mistrzów. Aktualnie I zespól prowadzi były trener Reprezentacji Polski Jacek Adrian (absolwent a obecnie pracownik poznańskiego AWF-u). Od kilku lat nawiązano współpracę ze szkołą podstawową i gimnazjum na ul. Prądzyńskiego gdzie prowadzone są zajęcia w klasach sportowych przez abosolwentów AWF Poznań  Agatę Krenz- Wybieralską, Piotra Napiórkowskiego oraz Stefana Macioła. W pracy szkoleniowej z grupami młodzieżowymi wspiera ich były zawodnik Reprezentacji  Polski Łukasz Wybieralski.